Thursday, May 28, 2015

June 2 on Cafe

Marcus buys 3 cups of hot beverages and they cost $5.10 .

All the beverages are different.

What hot beverages did he buy? How many possible answers are there?

Other than guess and check, students can use reasoning to solve this problem. They are required to use their knowledge about number properties to help them reason.

No comments:

Post a Comment